Tarihte Yapılmış En İyi Aşk Filmleri

Tarihte Yapılmış En İyi Aşk Filmleri

Kadınlar tarafından en çok sevilen film türlerini sayın desek eminiz ki bir çoğunuz ilk sıraya aşk filmlerini koyacaktır. Tarihte yapılan En İyi Aşk Filmleri neler diye merak edenler için bu yazıyı sizin için derledik. Duygusal yapılı varlıklar olan kadınları en çok etkileyen aşk filmlerinin tarihine, en çok başarı sağlayan aşk filmlerine ve içeriklerine bu yazımızda göz atacağız.

Tarihte Yapılmış En İyi Aşk Filmleri

En İyi Aşk Filmleri listesinde yer alan ilk 5 filmi yazının devamında bulabilirsiniz.

1- Sil Baştan

Başarılı oyuncu Jim Carrey genellikle komedi filmlerindeki başarısıyla gündeme gelmiş ve hafızalara kazınmıştır, ancak kendisinin korku, dram ve aşk filmleri de mevcuttur. Usta oyuncu Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrolünü paylaştıkları dram, aşk tadındaki efsanevi film Sil Baştan vizyona girdiği 2004 yılında oldukça başarılı bir grafik çizerek Oscar ödülü kazanmış bir yapımdır. IMDB’de kullanıcılar tarafından 10 üzerinden yapılan puanlamada 8.4 gibi çok yüksek bir oy almış olan filmin yapımcılığını Anthony Bregman ve Steve Golin üstlenmiştir.

2- Rüzgar Gibi Geçti

İkinci dünya savaşının patlak vermesine bir kaç yıl kala, insanların henüz huzurlu olduğu dönemde 1939’da vizyona girmiş olan Rüzgar Gibi Geçti isimli film aşk filmleri arasında kült olmuş ve günümüzde halen seyredilmekte olan bir filmdir. Hollywood’un ilk yakışıklı aktörlerinden Clark Gable ve enfes güzelliğiyle dikkatleri üzerine toplayan Vivien Leigh’in başrollerini paylaştıkları aşk filmi Rüzgar Gibi Geçti dönemin ilk renkli filmlerinden olmasıyla da dikkat çekiyor.
Annesini kaybeden Scarlett’ın kocası da savaşta ölünce koca dünyada yalnız başına kalmıştır. Kız kardeşinin nişanlısıyla evlenmek zorunda kalırken yasak aşkı Ashley onu düğünde gizliden süzmektedir, ikinci kocası da bir kavga sırasında öldürülür fakat Scarlett yine Ashley’e kavuşamayacaktır…

En İyi Aşk Filmleri
En İyi Aşk Filmleri

3- Not Defteri

Imdb üzerinde 7.9 puan alan başarılı aşk filmi Not Defteri 2004 senesinde vizyona girmiştir. Bahsi geçen filmimiz aynı isimdeki romandan uyarlanarak senaryolaştırılmış ve sinema perdesine aktarılmıştır. Ryan Gosling ve Rachel McAdams’ın başrolde oynadığı filmde bu ikili bir birlerine çok aşık bir çifti canlandırıyor. Yaşadıkları travmatik olaylar sonrası ayrılmak zorunda kalan ikilinin hikayesi ağır dram ve aşk içermektedir. 115 Milyon dolar hasılat yapan başarılı filmin yapımcılığını Toby Emmerich ve Mark Jhonson üstlenmiş.

4- Aşk Heryerde

Diğer filmlerden farklı olarak komedide içeren film Aşk Heryerde 2003 senesinde İngiltere’de yapılmıştır. Senaryosunu ünlü İngiliz senarist Richard Curtis yazmış ve aynı zamanda filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Tim Bevan yapımcılığında oluşturulan aşk filmi Aşk Heryerde Toronto film festivalinde 2004 yılında en iyi aşk filmi ödülünü almıştır. Filmde yalnızca bir çiftin aşkı değil Londra mahallelerinde yaşayan 10 ayrı çiftin aşk hikayesi aynı anda konu ediliyor. Farklı şekilde yapılan bu film adı gibi “Aşk Her Yerde” mesajı veriyor seyirciye. Çeşitli otoriteler tarafından 18 ayrı dalda ödüle aday gösterilen film 10 ayrı ödül almıştır.

5- Titanik

Tabi ki dünya üzerinde gelmiş geçmiş en etkileyici filmlerinden biri olan gerçek olaylardan esinlenerek yapılmış olan Titanik filmini listemize eklemezsek olmaz. 1997 yılında Hollywood’da yapılan dünyaca ünlü aşk filmi 1912 yılında batmaz denilen gemi Titanik, ilk seferinde batınca ortaya çıkan sansasyonel olaylardan etkilenerek oluşturulmuş tur. Yakışıklı oyuncu Leonardo DiCaprio ve dünya güzeli Kate Winslet’in başrollerini paylaştıkları efsanevi yapımın yönetmenliğini ve yapımcılığını başarılı yapımcı ve yönetmen James Cameron yapıyor. Yapıldığı yılda 200 milyon dolarlık bütçesiyle en pahalı film ünvanını almış olan Titanikte yeni teknoloji bilgisayar yazılımları kullanılmıştır. Filmde birisi fakir ama tam bir delikanlı olan genç ile zengin kızın yolculuk sonuna kadar sürecek aşkları anlatılmaktadır.

About Zeynep

Otuz yedinci kare’nin pesinde!.. Endişeli bir üçüncü tekil şahısım.

View all posts by Zeynep →

5 Comments on “Tarihte Yapılmış En İyi Aşk Filmleri”

  1. En iyi aşk filmleri arasında bir kaç Türk filmi de ekleyebiliriz bence. Özellikle Selvi Boylum Al Yazmalım, Aşk Tesadüfleri Sever ve Başka Dilde Aşk filmleri de çok güzel filmler.

  2. En İyi aşk filmlerinde özellikle Titanic filmini çok seviyorum. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi aşk filmi olabilir kendisi.

  3. Tarihte yapılmış en iyi aşk filmleri arasında listelediğiniz filmin çoğunu izledim. Hepsi birbirinden güzel aşk filmleri. Bu tarz listeler daha sık paylaşırsanız daha iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir